Zápis do 1.třídy - výsledky
V příloze najdete výsledky zápisu do 1.třídy. Těšíme se na Vás.
Přílohy k článku | ||
Jméno souboru | Popis | Velikost |
seznam-prijatych-deti-2025.pdf | 212.3 Kb |
V příloze najdete výsledky zápisu do 1.třídy. Těšíme se na Vás.
Přílohy k článku | ||
Jméno souboru | Popis | Velikost |
seznam-prijatych-deti-2025.pdf | 212.3 Kb |
Jako jedna z mála jihočeských škol systematicky pracujeme s nadanými a mimořádně nadanými žáky už od první třídy. Práce s nadanými žáky u nás není náhodná, naopak škola má vytvořený systém podpory a dalšího rozvoje nadaných žáků. Nadané a mimořádně nadané žáky oddělujeme od běžných tříd pouze na pár hodin v rámci edukačních skupin, ve kterých u žáků rozvíjíme více jejich nadání. Nechceme nadané žáky zcela oddělovat od ostatních kamarádů, které znají například už ze školky. Důležitá je totiž pro nás i socializace nadaných žáků. V rámci rozvoje nadaných a MiND žáků spolupracujeme s organizací Qiido. Vyhledáváme nadané žáky u zápisu do prvních tříd. U vytipovaných žáků pak proběhne diagnostika, přičemž škola a současně i rodič ví, zda-li je dítě nadané či mimořádně nadané a ihned po nástupu do školy je takovému žáku věnované péče v podobě edukačních skupin, materiální podpory apod..
Rodičům takových žáků je dána metodická podpora, jak s nadaným dítětem pracovat doma a nadále jej rozvíjet.
Kdo je to MiND žák – viz https://www.qiido.cz/kdo-je-mind-dite/.
KONCEPCE ŠKOLY PŘI PODPOŘE MiND ŽÁKŮ
Metody výuky: např. projektové vyučování, vybrané aktivizující metody apod.
Formy výuky: např. individualizace výuky, skupinové práce.
„Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost.“ Jan Amos Komenský
8. dubna proběhl na základní škole Zborovská Tábor Odznak všestrannosti v olympijském pětiboji. S uspořádáním okresního kola pomohl Radek Zavřel, člen Českého olympijského výboru. Soutěží ve víceboji se jako ambasador zúčastnila i bývalá skvělá trojskokanka Šárka Kašpárková. Víceboj proběhnul v pěti disciplínách jak v družstvech, tak v jednotlivcích. Žáci z přihlášených škol okresu Tábor absolvovali skok přes švihadlo, lehy sedy, trojskok z místa, hod medicimbalem a buď driblink s basketbalovým míčem nebo běh na 1000 metrů. Celou soutěž družstev ovládli domácí žáci ze Zborovské, druzí skončili žáci z Jistebnice a třetí ZŠ Malšice. Celkem se zúčastnilo 115 žáků z 10 škol, ročníky narození 2010 až 2015. Celá akce se povedla na výbornou, pochvalu zaslouží všichni soutěžící, učitelé a deváťáci ze Zborovské, kteří pomáhali jako technická četa. Celkové výsledky:
Ve dnech 16.–19. 2. 2025 proběhl lyžařský běžecký výcvik na Šumavě, na Zadově, pro všeobecnou sportovní třídu 9.T. Oproti loňskému roku byly příznivější sněhové podmínky a žáci si konečně mohli vyzkoušet taje lyžování na běžkách. Ubytováni jsme byli v hotelu Zadov. V neděli večer proběhla přednáška o běžeckém lyžování a vybavení. V pondělí dopoledne žáci trénovali na nedalekém stadionu na Churáňově běžecké styly – klasiku a bruslení. Odpoledne už si oba styly procvičovali na hezky upravené trase nad sjezdovkou Kobyla. Večerní program proběhl na sjezdovce U Hořejších, hned vedle hotelu. V úterý žáky čekal celodenní výlet kolem Kvildy. Večer opět dobrovolníci strávili na sjezdovce U Hořejších. Ve středu dopoledne proběhly závody – nejprve závod smíšených dvojic na stadionu na Churáňově a poté závod jednotlivců na nedaleké trati nad Kobylou. Před odjezdem byli nejlepší závodníci odměněni za své výkony. Celý výcvik proběhl ve skvělé atmosféře a všichni žáci si ho naplno užili. I přes mrazivé počasí se nikdo nevzdával, naopak všichni s nadšením trénovali a zdokonalovali své lyžařské dovednosti. Krásné zimní podmínky, perfektně upravené tratě a skvělá parta udělaly z těchto čtyř dnů nezapomenutelný zážitek. Velkou pochvalu si zaslouží všichni zúčastnění za snahu, odhodlání a týmového ducha. Výcvik byl nejen sportovní výzvou, ale také příležitostí užít si zimní přírodu a společné chvíle mimo školní lavice.
Škola podala žádost od grantového programu Jihočeského kraje v oblasti enviromentální výchovy.: Do dotačního programu JčK, Enviromentální vzdělávání, výchova a osvěta se hlásíme s projektem ,,Bylinková zahrada.“ Díky této dotaci budeme mít možnost pracovat s žáky na školním pozemku. Aktivity podpoří rozvoj chápání souvislostí mezi environmentální, gastronomickou a výchovnou oblastí. Žáci se naučí jak hospodařit s bioodpadem ze školní jídelny. Námi vyrobené hnojivo z kompostérů nahradí umělá hnojiva s pesticidy. Na místě stávajícího trávníku založíme bylinkové smíšené záhony, o které se budou žáci v průběhu školního roku starat. Vzniklá zahrada by měla přilákat množství drobného hmyzu, pro který vybudujeme i další úkryty např. hmyzí hotel, broukoviště. Své znalosti využijí i v jiných vyučovacích předmětech např. přírodopis, prvouka apod. Vypěstované bylinky zpracují (sušení, konzervace, přímá spotřeba ve školní jídelně nebo při pracovních činnostech-vaření). Nejen při samotné realizaci projektu, ale i v následujících letech žáci využijí propojení teoretických znalostí s praktickým využitím. Příprava záhonů pro bylinkovou zahradu, výsadba rostlin a průběžná péče o vysazené rostliny bude zajištěna žáky školy v rámci předmětu pracovní činnosti a bude konzultována s odborníky z Českého svazu zahrádkářů v Táboře. Odborníci ze svazu připraví pro žáky i odborné přednášky na téma pěstování bylin, péče o záhony, péče o rostliny, rozmnožování rostlin. Grant byl podpořen částkou 50 000,- . Zakoupil se materiál na vybudování školní zahrady, konzultace s odbornými garanty. Další činnost bude vykonávána žáky školy.
Dne 28. 11. 2024 se konalo školní kolo olympiády z českého jazyka. Účastnilo se 26 žáků z 8. a 9. ročníků naší školy. Do okresního kola postoupili dva nejlepší řešitelé. Školní kolo se tradičně skládalo z mluvnické části a slohové. Vzešly nám 2 vítězky: Linda Vítková z 9. D a Julie Benešová z 8. C, které se zúčastnili 28. 1. 2025 okresního kola. Julie Benešová z 8. C skončila těsně pod stupni vítězů a krůček od postupu do dalšího kola, přesto se jedná o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky. Julie skončila na 4. - 6. místě, přičemž první 3 místa obsadili žáci gymnázií. Linda Vojtová skončila na 25. – 26. místě. Celkem soutěžilo 31 žáků z táborského okresu.
Jako každý školní rok i v letos proběhla na konci prvního pololetí Zborovská laťka ve skoku do výšky. Soutěže se mohli zúčastnit dobrovolníci z druhého stupně. K vidění byly kvalitní i méně povedené skoky. Všichni, kteří se do soutěže přihlásili, zaslouží pochvalu za odvahu a převedený výkon. Loňský výjimečný výkon 180 cm Jana Lažka se letos nepodařilo překonat, nejvíce skočil Petr Nedvěd z 9.T 165 cm. U dívek naopak překonala o 5 cm loňský výkon Kristýna Štoudková z 9.B skokem vysokým 140 cm.
V rámci grantu Jihočeského kraje Podpora práce s dětmi a mládeží (mimo oblast sportu) - Pravidelná zájmová činnost a zájmové vzdělávání byl škole schválen projekt s názvem Aktivní mimoškolní činnost žáků základní školy. Výše podpory byla 37 000,- Kč. Celkové náklady byly 109 386,20,- Kč. Z grantu se podpořily kroužky angličtiny, keramiky a pěvecký sbor nákupem materiálu a vybavení na činnost.